Wybielanie zębów

Wybielanie zębów pozwala rozjaśnić zęby żywe jak i martwe – po leczeniu endodontycznym. Żele służą do wybielania pojedynczych jak i kilku zębów w szczęce lub żuchwie.

Przyczyny przebarwień zębów są następujące:

  • barwniki pochodzące z żywności, używek (kawa, herbata, czerwone wino, nikotyna itp.)
  • zmiany związane z wiekiem pacjenta
  • fluoroza
  • leki ( zwłaszcza antybiotyki np. tetracykliny)

Zabieg wybielania powinien być wykonany na zdrowe, wyleczone przez dentystę zęby, wolne od rozległych ubytków próchnicowych. Konieczna jest wcześniejsza wizyta u dentysty, aby stwierdzić brak przeciwwskazań. Żel powinien być zastosowany przed wykonaniem ewentualnych nowych uzupełnień estetycznych, ponieważ wybielaniu ulega tylko tkanka zęba a nie wypełnienie, co może spowodować ich uwidocznienie. Wykonanie nowych wypełnień w przednich zębach powinno być zaplanowane na 2 tygodnie po zakończeniu procesu wybielania.

Zaletami wybielania zębów metodą nakładkową to łagodny, małoinwazyjny sposób zastosowania oraz rezultat widoczny już po kilku aplikacjach. Lekarz dentysta, przkazuje Pacjetnowi w trakcie wizyty informacje o sposobie stosowania preparatów oraz nakładek. Aplikacja żelu na nakładki wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta jest łatwa w stosowaniu. Nakładki idealnie przylegają do zębów, dzięki temu żel nie podrażnia dziąseł i przyzębia. Pacjent stosuje nakładki w nocy.

Niektórzy pacjenci mogą odczuwać przejściowy dyskomfort w postaci nadwrażliwości. Aby temu zapobiec stosuje się odpowiednie pasty i żele. W trakcie wybielania obowiązuje tzw. „biała dieta”, powinno się unikać mocnej czarnej kawy, czerwonego wina, szpinaku, buraków i innych barwiących pokarmów.

Efekt wybielania utrzymuje się od roku do 5 lat, po tym okresie należy zabieg powtórzyć.